.: Masz kłopoty z logowaniem/pisaniem na forum? .:. Bezpieczeństwo :.

Kąciki właścicieli >> Astra - 99% techniki

Stron w tym wątku: 1
Przemo603
zielony listek

Miejscowość: Jedlicze
Samochód: Opel Astra 92 1.6i GLS
Żarówki oświetlenia konsoli i wskaźników Astra F
      #284525046 - 23/12/2010 12:33

Witam!
Potrzebuje link do opisu ze zdjęciami z wymiany zarówek w pokrętłach nawiewu i reszty...Astra F 96r.
Kiedyś było pod tym linkiem ale nie działa teraz...
http://astra.autokacik.pl/technika/napraw/konsola_stare.html
Pozdrawiam

--------------------
Astra 1.6i GLS 96' - jest
Audi A4 1.6 95' (ADP) + BRC Sequent - jest
Astra 1.6i GLS 92' (C16NZ) + BRC Blitz - była

Opcje: Wydrukuj   Dodaj do Przypominajki!   Powiadom moderatora  
balus
kierowca

Miejscowość: WGM
Samochód: AF Caravan Club X16XEL + LPG
Re: Żarówki oświetlenia konsoli i wskaźników Astra F [Re: Przemo603]
      #284525084 - 23/12/2010 12:44

Zobacz TU

--------------------
AF Caravan Club X16XEL 94r
LPG Bingo S4
Corsa B 99r X10XE żony

Przemo603
zielony listek

Re: Żarówki oświetlenia konsoli i wskaźników Astra F [Re: balus]
      #284525342 - 23/12/2010 13:57

> Zobacz TU

Dzięki;)
Kilka lat temu wymieniałem w swojej astrze bez demontażu tych wszystkich plastików, auto sprzedałem i nie bardzo już pamiętam jak to było. Teraz po 5 latach znowu chce kupić astre i mam już jedną na oku i pierwsze co rzuciło mi się w oczy to brak jakiegokolwiek podświetlenia

--------------------

tosh
Sensei

Miejscowość: Radom
Samochód: Astra F C16NZ
      #284527322 - 24/12/2010 00:33

Przy wymianie zarowek podswietlenia w konsoli srodkowej warto zwrocic uwage, ze w modelach przed liftem mozna je wymienic bez demontazu konsoli (przez otwor po wyjeciu radia i polkieszeni-jest nawet niezly dostep, zarowki osadzone w osobnych cokolach po prawej i lewej stronie. W modelach poliftowych konieczny jest demontaz konsoli-zarowki osadzone sa w zespolonym dla prawej i lewej strony cokole.

Przy demontazu zegarow (nalezy odkrecic oslone kolumny, pod nia sa dwa wkrety mocujace maskownice zegarow, oraz dwa wkrety w gornej czesci maskownicy) duzym ulatwieniem podczas wyjmowania calego zestawu zegarow jest odkrecenie linki predkosciomierza od skrzyni biegow-caly zestaw wychodzi na wygodna odleglosc do odpiecia linki od strony zegarow, zamiast klopotliwego gmerania reka w ograniczonej przestrzeni.

W podswietleniu zegarow wystepuja dwie duze zarowki (oczywiscie oprocz chyba 4 mniejszych w cokolach, o mocy 1,5 W), rozmiar ten sam co zarowki swiatel przednich postojowych 5W, z tym ze do licznika stosowane sa zarowki 3W (zastosowanie mocniejszych spowoduje z czasem nadtopienie plastiku w okolicach takiej zarowki).

Pozdrawiam

--------------------
Astra F 93 C16NZ HB "myszowata", no Pb only
"Gaz to jest rak, który podstępnie toczy Twoj silnik..."
ITS Michalczewski
JBS Mechanika samochodowa

Przemo603
zielony listek

Re: Żarówki oświetlenia konsoli i wskaźników Astra F [Re: tosh]
      #284527526 - 24/12/2010 07:46

> Przy wymianie zarowek podswietlenia w konsoli srodkowej warto zwrocic uwage, ze w modelach przed
> liftem mozna je wymienic bez demontazu konsoli (przez otwor po wyjeciu radia i
> polkieszeni-jest nawet niezly dostep, zarowki osadzone w osobnych cokolach po prawej i lewej
> stronie. W modelach poliftowych konieczny jest demontaz konsoli-zarowki osadzone sa w
> zespolonym dla prawej i lewej strony cokole.

Rozumiem, że 96r to jest model już po lifcie? (jest inny grill w porównaniu do astry z 92r) więc bez rozbierania wszytkiego się nie obejdzie??

--------------------

przemty
F1

Miejscowość: SanOK
Samochód: Opel Astra
      #284527710 - 24/12/2010 09:25

> W modelach poliftowych konieczny jest demontaz konsoli-zarowki osadzone sa w
> zespolonym dla prawej i lewej strony cokole.

siostra niedawno kupiła astrę 93 r. i w niej podswietlenie pokreteł nawiewu jest już zespolone bo chciałem wymienić jak u siebie poprzez otwór radia i nie dało się niestety

> W podswietleniu zegarow wystepuja dwie duze zarowki (oczywiscie oprocz chyba 4 mniejszych w
> cokolach, o mocy 1,5 W),

te duże chyba są w podświetleniu kontrolek a nie zagarów

--------------------
Astra F 17D 1992 r. 5d htb; - był
Astra H Z18XE 5d htb 2005 r.- jest
Człowiek inteligentny potrafi wybrnąć z każdej sytuacji, człowiek mądry nie dopuszcza aby znalazł się w takich sytuacjach

przemty
F1

#284527724 - 24/12/2010 09:29

> Rozumiem, że 96r to jest model już po lifcie? (jest inny grill w porównaniu do astry z 92r) więc
> bez rozbierania wszytkiego się nie obejdzie??

tak to już polift
niestety aby konsolę srodowa wymienić(podswietlenie) musisz ją zdemontować, w zegarach możesz zrobić to tak jak pisze tosh
jednak ja proponuję jak masz dużą łapę wyciagnać całkiem zegary bo cieżki ci będzie wykręcić żaróweczki

--------------------
Człowiek inteligentny potrafi wybrnąć z każdej sytuacji, człowiek mądry nie dopuszcza aby znalazł się w takich sytuacjach

DADUŚ
kierowca

Miejscowość: Kraków/Krzeszowice
Samochód: Astra - F X16XEL
      #284528270 - 24/12/2010 12:55

http://autokacik.pl/showflat.php?Cat=0&Number=278872281&page=0&fpart=4&vc=1

Ja zrobiłem TAK, jak wyżej, bez odkręcania choć jednej ŚRUBKI... I już 3 i1/2 roku świeci bez problemu... Ja "kleiłem" sam ledy, a można nawet kupić gotowe taśmy z ledami....

http://forum.autokacik.pl/files/278923152-Pod%B6wietleniekonsoli.jpg

--------------------
X16XEL - F - '96 r. Kraków/Krzeszowice

Edytowany przez DADUŚ (24/12/2010 12:57)

tosh
Sensei

Re: Żarówki oświetlenia konsoli i wskaźników Astra F [Re: przemty]
      #284529467 - 24/12/2010 21:39

> siostra niedawno kupiła astrę 93 r. i w niej podswietlenie pokreteł nawiewu jest już zespolone bo
> chciałem wymienić jak u siebie poprzez otwór radia i nie dało się niestety

Wedlug moich obserwacji, pojedyncze cokoly zarowek wystepowaly na pewno w panelu sterowania z 3 -biegowym wlacznikiem wentylatora kabinowego-taki mialem zamontowany wczesniej i wymienialem zarowki przez wneke radia. Idac dalej, zauwazylem jednak pewna ciekawostke. Obecnie mam panel sterowania z 4 biegowym wlacznikiem wentylatora dla wersji z klimatyzacja i nadal mam pojedyncze cokoly, umozliwiajace wymiane zarowek przez wneke radia (co zreszta niedawno czynilem). Ciekawostka jest to, ze rowniez niedawno wymienialem podswietlenie konsoli srodkowej w AF z 97 roku, panel z 4 biegowym wlacznikiem w wersji z klimatyzacja, gdzie cokol byl juz zespolony i musialem konsole srodkowa demontowac. Znowu w AF z 95 roku (po lifcie), z panelem z 4 biegowym wlacznikiem, bez klimatyzacji, rowniez cokol zarowek podswietlenia jest zintergrowany.

> te duże chyba są w podświetleniu kontrolek a nie zagarów

Pomylilem sie, jest tylko jedna...Popelnilem juz pewien tekst w w tym watku.

Pozdrawiam

--------------------
ITS Michalczewski

Przemo603
zielony listek

#284536028 - 27/12/2010 15:20

Jestem na etpie wymiany żarówek i potrzebuj pomocy... nawiewy juz świecą, ale mam problem z przyciskiem obiegu wew. i klimy jak tam wymienić te żarówki??? jak zdemontować całkiem te wyłączniki???

--------------------

lelek
Magik

Samochód: Astra F C16NZ htb 5D
      #284536591 - 27/12/2010 17:43

> ale mam problem z przyciskiem obiegu wew. i klimy jak tam wymienić te żarówki???

Na 100% jest tutaj: KLIK . Pamiętam, że był bogaty opis i foty. Nastaw się na sporo rozbierania i lutowanie, z tego co pamiętam.

Pozdroofka

--------------------
Astra F C16NZ htb 5D

Post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym. Zastrzega się prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny

Przemo603
zielony listek

Re: Żarówki oświetlenia konsoli i wskaźników Astra F [Re: lelek]
      #284536773 - 27/12/2010 18:38

> Na 100% jest tutaj: KLIK . Pamiętam, że był bogaty opis i foty. Nastaw się na sporo rozbierania i
> lutowanie, z tego co pamiętam.
> Pozdroofka

Niestety...szukałem ale nie ma...

--------------------

lelek
Magik

Samochód: Astra F C16NZ htb 5D
      #284536790 - 27/12/2010 18:45

Kurcze... Na 100% było. Mam "przed oczami" fotę żaróweczek "z wąsami", które trzeba przelutować przy wymianie. Roboty jest sporo, bo trzeba konsolę wybebeszyć i dostać się do "modułu" wyłaczników, wywlec go i lutować żaróweczki.
A może ten manual był na starej stronie WoA i nie został przeniesiony na nową...? Do starej nie ma od dłuższego czasu dostępu.

Pozdroofka

--------------------
Astra F C16NZ htb 5D

Post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym. Zastrzega się prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny

balus
kierowca

Miejscowość: WGM
Samochód: AF Caravan Club X16XEL + LPG
Re: Żarówki oświetlenia konsoli i wskaźników Astra F [Re: lelek]
      #284537127 - 27/12/2010 20:06

> A może ten manual był na starej stronie WoA

Był na starej stronie bo sam z niego korzystałem. Na nowej nie ma

--------------------
AF Caravan Club X16XEL 94r
LPG Bingo S4
Corsa B 99r X10XE żony

przemty
F1

Re: Żarówki oświetlenia konsoli i wskaźników Astra F [Re: balus]
      #284537161 - 27/12/2010 20:12

> Był na starej stronie bo sam z niego korzystałem. Na nowej nie ma

i chyba kilka manuali tam niestety zostało jeszcze

--------------------

OrochimaruModerator
inżynier

Miejscowość: Dolina Muminków
Samochód: Astra F '97r. X14NZ sedan
Re: Żarówki oświetlenia konsoli i wskaźników Astra F [Re: przemty]
      #284537283 - 27/12/2010 20:36

> i chyba kilka manuali tam niestety zostało jeszcze

A co to za problem. Kol. Przemo603 wymieni u siebie, zrobi manual pierwyj sort i gra gitara .

--------------------
Pstryk pstryk pstryk, ram tam tam, kto ja jestem, nie wiem sam.

Przemo603
zielony listek

Re: Żarówki oświetlenia konsoli i wskaźników Astra F [Re: Orochimaru]
      #284538556 - 28/12/2010 07:49

> A co to za problem. Kol. Przemo603 wymieni u siebie, zrobi manual pierwyj sort i gra gitara .

Z całym szacunkiem panowie ale kol. Przemo603 niestety niema cierpliwości (i chyba zdolności manualnych ) do tego wyłącznika, kompletnie nie wiem jak go wyciągnąć z tej konsoli więc poskładalem wszystko. naważiejsze że nawiwy świecą, zawsze to inaczej w aucie

Edytowany przez Przemo603 (28/12/2010 08:56)

tosh
Sensei

#284542027 - 28/12/2010 23:11

Ale ja mam cierpliwosc...
Ponizej po kolei, jak co ma wygladac.

Zacznę od krótkiego wstępu. W oświetleniu przycisków i konsoli nawiewów w AF stosowane sa dwa typy żarówek:

- typ pierwszy (moje nazewnictwo-ma ona swoją nazwę, ale to akurat nie jest istotne...): żarówka 1,2 W (można również zastosować nieco mocniejsze 1,5 W) wsuwana:

Żarówka ta ma zastosowanie jedynie w podświetleniu konsoli sterowania cieplym/zimnym powietrzem, wentylatorem i nawiewami-łącznie 3-4 sztuki (dokladniej opiszę poniżej);

-typ drugi żarówki: żarówka 1,2 W z dlugimi wąsami (co ważne, można ją lutować do odpowiednich styków-wąsy żarówki wsuwanej nie dają się przylutować i do zastosowań innych niż przeznaczone niestety się nie nadają).

Żarówka tego typu występuje licznie w podświetleniu przycisków:
- 1 szt. w podświetleniu włącznika świateł postojowych i głównych,
- 2 szt. w każdym jednym włączniku: halogenów i podgrzewania foteli (jedna żarówka podświetla włacznik, druga sygnalizuje działanie odpowiedniego dla włacznika systemu),
- 1 szt. w pokrętle regulacji wysokości świateł,
- 1 szt. we właczniku świateł awaryjnych,
- 1 szt. w podświetleniu włacznika kontroli trakcji ETC,
- 2 szt. łącznie w podświetleniu włacznikow obiegu wewnętrznego i klimatyzacji (tylko dla panelu sterowania nawiewem stosowanym z klimatyzacją).

Zacznijmy zatem od łatwiejszych rzeczy, czyli wymiany podświetlenia panelu sterowania nawiewem. Zasadniczo mamy dwa wykonania (pomijajac panel dla 3 biegowego wentylatora, roznica wyłacznie w nadruku ilości biegów wentylatora):

- panel zwykly, bez klimatyzacji (górny),
- panel dla klimatyzacji (dolny).

Ponizej ciekawsza ich strona, od spodu. Widac wyraźne różnice w budowie (choc cała obsada panelu jest wspolna dla obu wykonań).

Na górnym panelu widać wyraźnie zespoloną obsadę zarówek podświetlenia (panel bez klimatyzacji), na dolnym zarówki osadzone są w indywidualnych oprawkach. Dla obu wykonań stosujemy zarówki pierwszego typu. Różnica w wymianie jest dosyc istotna, o czym juz pisalem wcześniej. W przypadku panelu dolnego wymianę żarówek można zrealizować poprzez otwór radia (w przypadku panelu górnego konieczny jest demontaż konsoli środkowej).

Z ciekawostek: oba rozwiązania osadzenia żarówek można stosować wymiennie pomiędzy panelami obu typów bez żadnych przeróbek.

Wymiana żarówek podświetlenia konsoli została już dobrze opisana i udokumentowana fotograficznie w manualach, więc nie będe się na niej skupiał. Pozwole zamieścić jedynie zdjęcie całej zespolonej obsady żarówek, już wyjętej z panelu:

Środkowa żarówka odpowiada za podświetlenie włacznika ogrzewania tylnej szyby, będącego jednocześnie pokrętłem sterowania wentylatorem kabinowym.

Całkowity demontaż panelu (poprzez odpięcie cięgien sterowania klapami nawiewu i kostek elektrycznych) wymagany jest podczas wymiany żarówek podświetlenia przycisków sterowania obiegiem wewnętrznym powietrza.

Po wyjęciu całego panelu postępujemy odpowiednio do wykonania:

-dla panelu bez klimatyzacji: nie jest konieczne wyjmowanie włącznika obiegu wewnętrznego-odwracamy panel i delikanie wyszarpujemy obsadę zarówki z włącznika (ciągniemy za przewody-nic się nie urwie). Po wyjęciu obsady mamy taki widok:

Wymieniamy żarówkę w obsadzie (typ pierszy) i obsadę osadzamy na swoim moejscu przy pomocy niewielkiego śrubokręta (popychamy obsadę, aby dobrze weszła w gniazdo). Przyłaczamy przewody do odpowiednich konektorów oświetlenia panelu (dobrze widoczne na zdjęciu porównawczym obu paneli);

- dla panelu z klimatyzacją: konieczne jest wyjecie zespołu przycisków sterowania obiegiem wenętrznym powietrza i klimatyzacją. Widok z tyłu zespołu przycisków:

Odpinamy przewody od zespołu przycisków. Następnie podważamy cienkim srubokrętem plastik w okolicy zaczepów zespołu przycisków:

Po zwolnieniu zaczepów wysówamy cały zespół na zewnątrz panelu. Cały zespół już wyjęty:

Widać doskonale trzy zatrzaski na obudowie zestawu. Tyle samo jest po drugiej stronie. Zwalniamy je (troche cierpliwości) i otwieramy zestaw włączników:

Już widać, gdzie są żarówki (typ drugi). W moim przypadku jednej brakowało (panel z "drugiej ręki"...). Lutujemy żarówki odpowiednio do blaszek i składamy zestaw w całość w kolejności odwrotnej. Pamiętajmy o sprężynach ! (krótsza pod przycisk od klimatyzacji, dłuższa pod przycisk obiegu wewnętrznego).

Ciekawiej wygląda wymiana żarówek w przełącznikach np. halogenów. Włączniki podgrzewania foteli mają tą samą budowę:

Zdejmujemy przycisk (dwa niewielkie zatrzaski po bokach przycisku):

Uwaga: w rogach przycisku osadzone są dwie małe sprężynki (widoczne na zdjęciu-latwo je zgubic). Widoczne są dwie zarówki (typ drugi)-jedna ma biały "kondonik".

Rozbieramy przełącznik od srony konektorów. Podważamy cztery małe zatrzaski (potrzebny cienki srubokret) i delikatnie manewrujac rozkładamy:

Cały włącznik rozebrany, widoczne wspomniane wyżej sprężynki. Bardzo dobrzew widoczne punkty lutowania żarówek.
Składanie w odwrotnej kolejności (pamiętajmy o sprężynkach).

W pokrętle regulatora wysokości świateł mamy jedną żarówkę drugiego typu. Pokrętło w całości:

Rozkładamy pokrętło poprzez podważenie czterech niewielkich zatrzasków (widoczne dwa):

Ujawnia się wnętrze pokrętła. W moim przypadku była to dioda, która "zdechła", na zdjęciu już odlutowana.

Prawdziwym wyzwaniem jest wymiana żarówki w podświetleniu włącznika świateł awaryjnych. Ze względu na słabe makro w aparacie nie udokumentowalem szczegółów tegoż urządzenia, niemniej zapewniam, ze wymiana żarówki jest problematyczna.

Wymiana żarówki podświetlenia przełącznika świateł postojowych i głównych została także opisana w odpowiednim manualu, wiec na tym chciałbym zakończyc przydlugi wywód.

Cierplwości w wymianach

Pozdrawiam

--------------------
ITS Michalczewski

Stron w tym wątku: 1

Dodatkowe informacje
0 użytkowników i 7 anonimów przegląda aktualnie ten kącik.

Moderator:  Maki, Orochimaru 

Drukuj wątek

Twoje uprawnienia na tym kąciku